DOHODA RODIČOV
o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu

uzatvorená podľa ustanovenia § 36 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine

Účastníci dohody:
slovenská
(ďalej ako „otec")
Zadajte údaje otca.
a
slovenská
(ďalej ako „matka")
Zadajte údaje matky.
(spoločné označenie otca a matky ďalej aj „rodičia“)

Článok I

Úvodné ustanovenia

V prípade, že rodičia sa rozvádzajú, rodičovskú dohodu je možné uzavrieť aj na čas do rozvodu, najmä ak je predpoklad, že rozvodové konanie bude dlho trvať (napr. jeden z manželov bráni rozvodu, alebo sú skutkové okolnosti komplikované).
Zároveň táto dočasná dohoda môže byť v znení, ktoré bude platiť aj po rozvode a súd ju schváli priamo v rozsudku o rozvode. Ak sa rodičia na úprave podmienok starostlivosti o dieťa nedohodnú, rozhodne o nich súd v rozvodovom konaní.
Počet maloletých detí:
Sú rodičia manželmi ?
Dohoda sa uzatvára na čas
  1. Touto dohodou rodičia maloletého dieťaťa:
    • , dátum narodenia , trvale bytom (ďalej len „
      maloletý
      .....................“ )
    upravujú výkon svojich rodičovských práv a povinností.
  2. Každý z rodičov uzavretím tejto dohody deklaruje svoj záujem riešiť všetky záležitosti ohľadom ich maloletého dieťaťa spoločne a predovšetkým v jeho prospech. Uzavretím tejto dohody ako rodičia deklarujeme záujem byť spolupracujúcimi rodičmi, nakoľko sme si vedomí skutočnosti, že emočné bezpečie nášho dieťaťa nie je možné dosiahnuť bez našej vzájomnej priateľskej komunikácie.

Článok II

Zverenie a úprava styku

Vyberte spôsob zverenia a úpravy styku rodičov s dieťaťom.
Úprava styku rodiča s dieťaťom, ktorý nemá dieťa v osobnej starostlivosti je nevyhnutná v prípade, že sa rodičia nevedia dohodnúť na tom, kedy a na ako dlho k styku rodiča s dieťaťom dôjde.
Vyberte:
  1. Účastníci dohody sa zhodli, že maloleté dieťa sa zveruje do osobnej starostlivosti
    matky
    .
  2. Styk otca s maloletým sa
    neupravuje.
  3. Žiadny z rodičov sa nebude pokúšať navštevovať dieťa v čase, keď je v starostlivosti druhého rodiča, pokiaľ sa o tom nedohodnú. Výnimkou je prípad ochorenia dieťaťa.
  4. Bežné ochorenie nie je dôvodom na neuskutočnenie styku. V prípade, že sa styk vo výnimočnom prípade nemôže realizovať, rodičia sa čo najskôr dohodnú na náhradnom termíne v rovnakom rozsahu.
  5. Obaja rodičia budú rešpektovať potrebu vzájomnej intimity medzi dieťaťom a druhým rodičom. Preto v čase, keď dieťa trávi čas s druhým rodičom, nebudú dieťa kontaktovať telefonicky, elektronicky ani ho navštevovať v škole, pokiaľ si to rodič, s ktorým je dieťa v danom čase, nepraje.
  6. Každý z rodičov je oprávnený dať dieťa do starostlivosti starých rodičov na dlhšie ako len v prípade, ak sa na tom s druhým rodičom dohodol.
  7. Každý z rodičov je oprávnený zobrať maloleté dieťa na dovolenku do zahraničia, pokiaľ sa o týchto cestovných plánoch s druhým rodičom dohodne a budú rešpektované pravidlá pre pobyt mimo obvyklé miesto.

Článok III

Blízke osoby

K úprave styku maloletého s blízkymi osobami dochádza na základe návrhu, ktorý na príslušný súd podávajú priamo dotknuté blízke osoby.

K úprave styku maloletého dieťaťa s blízkymi osobami dochádza v prípadoch, kedy je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa (maloletý má s blízkou osobou vybudovaný vzťah a jeho prerušenie by malo na maloletého negatívny dopad) a vtedy ak to vyžadujú pomery v rodine.
  1. Účastníci dohody sa zhodli, že styk maloletého dieťaťa s blízkymi osobami nebudú upravovať a nie je obmedzený.

Článok IV

Zastupovanie a správa majetku

V praxi v bežných veciach maloletého dieťaťa rozhoduje každý rodič samostatne podľa svojej najlepšej úvahy, sledujúc najlepší záujem maloletého dieťaťa. V podstatných veciach maloletého dieťaťa rozhodujú rodičia vždy spoločne. V prípade ak sa rodičia nedokážu dohodnúť o podstatnej veci dieťaťa, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
  1. Obaja rodičia majú právo zastupovať maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.
  2. V bežných veciach môže konať každý z rodičov samostatne, podľa toho, u ktorého z rodičov sa práve maloleté dieťa nachádza.
  3. O všetkých podstatných veciach, týkajúcich sa maloletého dieťaťa rozhodujú rodičia spoločne. V prípade, ak by sa ich názor na prospech dieťaťa diametrálne odlišoval, čo by spôsobili nemožnosť dohody, ktorýkoľvek z rodičov je oprávnený požiadať o rozhodnutie súd.
  4. Rodičia sú povinní spravovať majetok maloletého dieťaťa s náležitou starostlivosťou.
  5. Účastníci dohody sa zhodli, že majetok maloletého dieťaťa
    budú spravovať spoločne.
  6. Rodičia sa zaväzujú, že odovzdajú maloletému dieťaťu jeho majetok, ktorý spravovali a to najneskôr do 30 dní od dosiahnutia jeho plnoletosti.

Článok V

Výživné

Rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima.
  1. Plnenie vyživovacej povinnosti k maloletému dieťaťu je zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým je maloleté dieťa schopné sa samo živiť.
  2. Otec sa zaväzuje prispievať na výživu maloletého dieťaťa _________________ sumou vo výške EUR mesačne, ktorú bude poukazovať vždy do dňa v mesiaci vopred
    na bankový účet
    matky maloletého, IBAN: , počnúc dňom opakovane do budúcna.
  3. Nevyhnutné spoločné výdaje vyplývajúce zo zákona: sa rodičia zaväzujú hradiť rovnakým dielom.
  4. Na voliteľné krúžky, mimoškolské aktivity, doučovanie, športy, súťaže, poznávacie zájazdy a školské výlety sa rodičia budú spolupodieľať rovným dielom po vzájomnej dohode. Oblečenie pre maloleté dieťa bude každý rodič zabezpečovať samostatne. Náklady na dovolenky a výlety bude znášať ten rodič, s ktorým bude dieťa v danom období.
  5. Bude otec prispievať na tvorbu úspor maloletého dieťaťa ?

Článok VI

Vzájomná informovanosť a komunikácia

Najmä pri zverení dieťaťa do osobnej alebo striedavej osobnej starostlivosti rodičia nesmú zabúdať na právo na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati toho rodiča, ktorému maloleté dieťa nie je zverené alebo sa u neho nenachádza.
  1. Rodičia sa zaväzujú, že sa budú navzájom informovať o všetkých dôležitých veciach, týkajúcich sa:
    • zdravia maloletého dieťaťa, vrátane každej návštevy pediatra alebo odborného lekára,
    • v prípade, že maloleté dieťa užíva lieky, je každý z rodičov pri jeho odovzdávaní povinný odovzdať druhému rodičovi aj lieky a oznámiť mu spôsob, množstvo a čas, v ktorom sa lieky užívajú,
    • psychického zdravia a pohody maloletého dieťaťa,
    • školských výsledkov, výchovných a pedagogických opatrení,
    • dlhodobejších pobytov (v trvaní viac než ) mimo miesta pobytu. V takomto prípade je každý z rodičov oprávnený vedieť, kde sa dieťa nachádza, ako dlho bude odcestované, na akej adrese sa bude zdržiavať a kontakt, na ktorom je zastihnuteľný,
  2. Rodičia sa zaväzujú, že ich vzájomná komunikácia bude prebiehať v zmysle nasledovných zásad:
    • každý z rodičov bude viesť dieťa k úcte k druhému rodičovi a členom jeho rodiny a domácnosti, preto sa zdrží akéhokoľvek vytvárania negatívneho obrazu druhého rodiča a tretích osôb v prítomnosti dieťaťa. Žiadny z nich nebude vyzvedať od dieťaťa informácie o druhom rodičovi, ani o jeho osobných vzťahoch,
    • žiadny z rodičov nebude svojim správaním ohrozovať mravnú výchovu dieťaťa a zváži prítomnosť tretích osôb, ktoré sa budú s dieťaťom stretávať počas času, keď bude dieťa v jeho starostlivosti,
    • žiadny z rodičov sa nebude druhému rodičovi vyhrážať obmedzením času s dieťaťom, na ktorom sa dohodli, ani nebude predlžovať dohodnutý čas, ani ovplyvňovať dieťa, aby tento čas žiadalo predĺžiť

Článok VII

Všeobecné ustanovenia

Rodičia si môžu nechať dohodu schváliť súdom. Súd schvaľuje dohodu rozsudkom a následne sa dohoda stáva vykonateľnou, teda vynútiteľnou súdnou cestou (napr. ak povinný rodič nebude hradiť výživné, odovzdávať dieťa na styk alebo inak porušovať podmienky dohody, oprávnený rodič sa môže dožadovať plnenia povinností súdnou cestou).
  1. Rodičia berú na vedomie, že bez schválenia súdom je táto dohoda platná, ale nie je vykonateľná.
  2. Účastníci dohody sa zaväzujú, že predmetnú dohodu predložia súdu na schválenie. Návrh na schválenie dohody súdom
    podá otec
    .
  3. Rodičia sa zaväzujú, že všetky záležitosti budú riešiť spoločne, a to vždy v záujme a na prospech maloletých detí.

Článok VIII

Záverečné ustanovenia

V prípade potreby doplňte ďalšie body.
  1. Táto dohoda nadobúda platnosť podpisom oboma účastníkmi dohody, vykonateľnosť nadobúda po schválení príslušným súdom.
  2. Táto dohoda je vyhotovená v 5 rovnopisoch, z toho po jednom obdrží každý z účastníkov dohody a 3 budú predložené príslušnému súdu na schválenie.
  3. Táto dohoda sa riadi právnym poriadkom a právnymi predpismi Slovenskej republiky.
  4. Na právne vzťahy, ktoré touto dohodou nie sú výslovne upravené sa spravujú zákonom č. 36/2005 Z. z. o rodine a zákonom č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
  5. Účastníci dohody prehlasujú, že majú plnú spôsobilosť na uzavretie tejto dohody a pred jej podpisom si ju riadne prečítali, obsahu porozumeli a plne s ním súhlasia.
  6. Účastníci dohody prehlasujú, že táto dohoda bola uzatvorená dobrovoľne, slobodne, určite, vážne a zrozumiteľne, nie v tiesni, ani za inak nápadne nevýhodných podmienok. Na znak súhlasu s jej obsahom ju strany dohody vlastnoručne podpisujú.
, dňa
...............................................
Otec
...............................................
Matka