PDF a WORD iba za 7,90 €9,90 € bez DPH
Mandátna zmluva
Mandátna zmluva je ako samostatný zmluvný typ upravená len v Obchodnom zákonníku. Zákon na jej uzavretie nevyžaduje písomnú formu a zmluva vzniká už ústnou dohodu o jej podstatných náležitostiach. Zmluvné strany sa však môžu dohodnúť, že zmluva je platná len ak sa uzavrie písomne.
Mandátnou zmluvou sa upravujú:
- záväzkové vzťahy medzi podnikateľmi pri ich podnikateľskej činnosti,
- záväzkové vzťahy medzi subjektmi verejného práva, ak sa týkajú zabezpečovania verejných potrieb alebo vlastnej prevádzky a podnikateľmi pri ich podnikateľskej činnosti a
- vzťah medzi obchodnou spoločnosťou a členom orgánu obchodnej spoločnosti alebo spoločníkom pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti, ak zo zmluvy o výkone funkcie alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností.
Zjednodušene môžeme povedať, že mandátna zmluva upravuje zmluvné vzťahy medzi podnikateľmi.
Náležitosti mandátnej zmluvy
Podstatnými náležitosťami mandátnej zmluvy sú:
- určenie zmluvných strán,
- určenie obchodnej záležitosti,
- spôsob zariadenia obchodnej záležitosti a
- dohoda o odplate.
Predmet mandátnej zmluvy
Predmetom mandátnej zmluvy sú najčastejšie činnosti z dvoch základných okruhov:
- uskutočňovanie právnych úkonov, napr. uzavieranie zmlúv alebo zastupovanie v konaní na súde. V týchto prípadoch bude pre mandatára potrebná aj plná moc.
- faktická činnosť, napr. obstaranie určitých informácií, zabezpečenie podmienok pre uzavieranie konkrétnych obchodov, atď. Pri takýchto činnostiach zriadenie plnej moci pre mandatára potrebné nie je.
Samotná mandátna zmluva nepreukazuje oprávnenie zastupovať mandatára. Ak sa mandatár pri zariaďovaní predmetu zmluvy nezaobíde bez plnej moci udelenej mandantom, v praxi sa daná situácia rieši buď udelením plnej moci priamo mandátnou zmluvou (vtedy mandatár preukazuje plnú moc voči tretím osobám predložením mandátnej zmluvy), alebo udelením plnej moci spísaním samostatnej listiny - plnomocenstva (vtedy mandatár preukazuje plnú moc voči tretí osobám danou listinou - plnomocenstvom).
Odmena
Zákon výslovne zakotvuje ako podstatnú náležitosť mandátnej zmluvy jej odplatnosť.
Pre platnosť mandátnej zmluvy postačuje, aby sa zmluvné strany dohodli, že za zariadenie obchodnej záležitosti patrí mandatárovi odplata. Výslovná dohoda o odplatnosti mandátnej zmluvy nie je potrebná, ak zariadenie záležitosti je predmetom obchodnej činnosti mandatára. V takom prípade sa predpokladá, že odplata bola dohodnutá. Ak sa zmluvné strany dohodnú, že mandatárovi patrí odplata, ale nedohodnú si v zmluve konkrétnu výšku odplaty, pri určovaní odmeny sa budú riadiť ust. § 571 ods. 1 Obchodného zákonníka.
Výška odplaty môže byť určená:- priamo v mandátnej zmluve, alebo
- sumou, ktorá je určená výškou odplaty, obvyklej v čase uzavretia zmluvy za činnosť obdobnú činnosti, ktorú mandatár uskutočnil pri zariadení záležitosti.
V prípade očakávania, že mandatárovi vzniknú s plnením predmetu zmluvy značné náklady, zmluvné strany sa môžu dohodnúť, že mandatár má právo na preddavok.
Ak sa zmluvné strany nedohnú inak, mandatárovi vznikne nárok na odplatu, keď riadne vykoná činnosť, na ktorú bol povinný, a to bez ohľadu na to, či priniesla očakávaný výsledok alebo nie.
Z uvedeného vyplýva, že vznik nároku na odplatu určuje:
1. moment riadneho vykonania dohodnutej činnosti, alebo
2. iný momentom dohodnutý v mandátnej zmluve.
Vzhľadom na častú zložitosť určenia momentu riadneho vykonania dohodnutej činnosti je vhodné moment vzniku nároku na odplatu dohodnúť priamo v mandátnej zmluve.
Pokyny
Pokyny mandanta môžu byť dohodnuté v mandátnej zmluve, alebo ich môže mandant udeľovať aj počas výkonu činnosti mandatára.
Ak sa mandatár pri zariaďovaní dohodnutých záležitostí dozvie informácie, ktoré môžu mať vplyv na zmenu pokynov mandanta, je povinný mu ich oznámiť. Môže ísť o informácie, ktoré sa dozvedel, alebo o zmenu okolností, ktorá nastala počas výkonu jeho funkcie mandatára. Aj keď obchodný zákonník neupravuje lehotu na oznámenie predmetných informácií mandantovi, je mandatár povinný splniť si informačnú povinnosť bezodkladne po tom, ako sa o informáciách alebo o zmene okolností dozvedel. Nesplnenie si informačnej povinnosti bezodkladne po tom ako sa mandatár o nich dozvedel, môže mať za následok vybočenie z konania s odbornou starostlivosťou, pretože práve na základe objektívnej odbornej starostlivosti vyplýva pre mandatára povinnosť upozornil mandanta na nesprávnosť alebo nevhodnosť udelených pokynov.
Odchýlenie sa od pokynov je prípustné jedine vtedy, keď je to naliehavé v záujme mandanta a mandatár nemôže včas získať jeho súhlas.
Inak sa posudzuje situácia, ak bolo výslovne v zmluve alebo výslovným zákazom mandanta stanovené, že sa mandatár nesmie od pokynov odchýliť! V takomto prípade sa nesmie za žiadnych okolností postupovať inak, ani keby to bolo nevyhnutné z hľadiska záujmu mandanta.
Poistenie prevzatých vecí
Mandatár má povinnosť prevzatú vec poistiť len ak to určuje zmluva alebo keď ho mandant o to požiada.
Poistenie mandatár vykoná na účet mandanta. Ak by mandatár dal veci poistiť bez toho, aby bola takáto povinnosť upravená v mandátnej zmluve alebo bez pokynu mandanta, náklady na poistenie znáša mandatár.