PDF a WORD iba za 7,90 €9,90 € bez DPH
Príkazná zmluva
Príkaznou zmluvou sa zaväzuje príkazník, že pre príkazcu obstará nejakú vec alebo vykoná inú činnosť.
Príkazcom sa rozumie osoba, v prospech koho sa obstaráva určitá vec alebo činnosť.
Príkazníkom je ten, kto obstaráva určitú vec alebo činnosť.
Príkazník koná osobne podľa svojich znalostí a schopností v mene príkazcu a na jeho účet.
Pri tejto zmluve je charakteristické, že činnosť má náhodný, príležitostný charakter. Napriek tomu, že zákon písomnú formu tejto zmluvy nevyžaduje, v praxi sa výrazne odporúča uzavrieť zmluvu písomne. Písomná forma najlepšie zabezpečí dokázanie všetkých zmluvných podmienok v prípade vzniku budúcich nejasností a sporov medzi zmluvnými stranami.
Predmet príkaznej zmluvy
Zadefinovanie predmetu príkaznej zmluvy je povinnou náležitosťou zmluvy.
Predmetom príkaznej zmluvy môže byť napr. obstaranie hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci, výkon funkcie člena poroty, člena dozornej rady, vykonanie autorskej besedy alebo prednášky, rozhodcu zápasu, správa majetku, uzavretie zmluvy, vykonanie právnych úkonov vo vzťahu k úradom, súdom či tretím osobám...
Veľmi dôležité je uvedomiť si, že samotným predmetom zmluvy je obstaranie alebo činnosť a nie jeho výsledok! Príkazník nezodpovedá za to, či sa očakávaný výsledok dostaví. Výsledok nepatrí k predmetu príkaznej zmluvy.
Odmena
Príkazca vyplatí príkazníkovi odmenu, ak bola dohodnutá alebo je obvyklá vzhľadom na povolanie príkazníka, teda najmä vtedy, ak je činnosť, ktorú má príkazník vykonať, predmetom jeho podnikateľskej činnosti.
Dôležitou skutočnosťou je, že odmenu je potrebné zaplatiť aj vtedy, ak požadovaný výsledok nenastal. Odmena príkazníkovi prináleží za vykonanie predmetu zmluvy, teda za obstaranie alebo určitú činnosť.
V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že pokiaľ činnosť príkazníka vyžaduje plnú moc, príkazca by ju mal zahrnúť priamo do zmluvy. Oveľa častejším prípadom je vyhotovenie samostatného splnomocnenia.